Cieszysz się, że Twój tablet obsługuje bluetooth? Spokojnie…

Chciałbym przedstawić zdumiewające zagadnienie dotyczące obsługi bluetooth w tablecie Creative ZiiO 7. Co prawda jest to urządzenie z dolnej półki jeśli chodzi o tablety, niemniej jednak w mojej ocenie jest całkiem funkcjonalne. Niestety okazało się, że niektóre funkcjonalności są rozumiane przez producenta w nieco odmienny sposób niż mogłoby się to wydawać.

Problem dotyczy przesyłania plików z komputera do urządzenia poprzez bluetooth. Mówiąc krótko nie da się. Wysyłanie plików w systemie Windows kończy się błędem. Rzecz jasna, urządzenia są sparowane i “widzą się”. Co ciekawe, smartfon Nokia potrafi wysłać pliki do tabletu ZiiO bez żadnych problemów. Wystosowałem w tej sprawie następujące zapytanie do obsługi klienta firmy Creative:

I have a problem when connecting the device with 64-bit Windows 7 PC via bluetooth. The computer cannot send files to ZiiO. The configuration of computer OS is absolutely correct because it can clearly send files via bluetooth to Nokia smarphone. Furthermore, the Nokia smartphone can send files to the ZiiO, so it prooves that ZiiO is also properly configured. It seems that there is some issue with Microsoft bluetooth stack (i use default Windows tools to send files via bluetooth) and Android

Odpowiedź, którą otrzymałem jest jak następuje (podkreślenia moje):

May I know what file type have you transferred from your Nokia Smartphone to your ZiiO unit?
Was it transferred just by pairing the devices via bluetooth?
Please take note that the bluetooth feature of the ZiiO tablet is meant for streaming high fidelity stereo wirelessly to all compatible stereo Bluetooth speakers and headphones such as the ZiiSound D5, ZiiSound T6 and Creative WP-300 Headphones. It was never meant for file transferring.

Czy firma Creative jest w porządku? Formalnie tak, na jej stronie widnieje następujący opis feature’a tabletu związanego z bluetooth:

Bez przewodów, bez problemów - tylko nieskazitelna muzyka odtwarzana poprzez Bluetooth Dzięki wykorzystaniu technologii Bluetooth oraz apt-X urządzenie ZiiO 7” zapewnia wysoką  wierność muzyki odtwarzanej bezprzewodowo. Urządzenie to może współpracować ze stereofonicznymi głośnikami Bluetooth - takimi jak głośniki Creative ZiiSound D5 oraz ZiiSound T6 - a także stereofonicznymi słuchawkami Creative WP-300.

(źródło: http://pl.store.creative.com/urzadzenia-multimedialne-odtwarzacze-mp3/ziio-7/948-20231.aspx)

Nie znam się na szczegółach technicznych implementacji stosu bluetooth. Niemniej jednak uwagę zwraca puste okienko usług dostępnych na sparowanym z komputerem tablecie:

ZiiO Właściwości

Poniżej lista usług smartfonu:

Nokia E-72

ZiiO jest tabletem pracującym pod kontrolą systemu Android w wersji 2.2. Funkcjonalność przesyłu plików przez bluetooth jest na standardowym wyposażeniu tego systemu, idę o zakład, że potrafi to każdy telefon z tym systemem. Wygląda na to, że firma Creative celowo zmodyfikowała implementację stosu bluetooth systemu Android tak, aby urządzenie nie obsługiwało żadnych usług bluetooth poza ich własną polegającą na jakimś niby cudownym przesyłaniu dźwięku.

Zagadnienie działającego przesyłu w kierunku smartfon Nokia -> tablet nie jest dla mnie do końca jasne. Być może implementacja stosu bluetooth w systemie Symbian jest tak skonstruowana, że rozpoczyna przesył pliku, nawet jeśli docelowe urządzenie nie “chwali się” tym, jakie usługi są na nim dostępne.

Chciałbym pogratulować z tego miejsca pomysłowości producentowi. Nie ma to jak zmodyfikować implementację technologii, która ma dziesiątki zastosowań tak, aby nadawała się tylko do jednego z tych zastosowań. Moim zdaniem producent powinien pójść w dokładnie przeciwnym kierunku i wręcz rozszerzyć obsługę bluetooth np. o dial-up networking, co umożliwiłoby podłączenie urządzenia do internetu poprzez dowolny telefon komórkowy. AFAIK nie jest to możliwe w systemie Android w wersji 2.2, natomiast coś takiego potrafi (co prawda po zainstalowaniu dodatkowego oprogramowania) konkurencja spod znaku jabłka – iPad. Oczywiście nie mam zamiaru załamywać się z powodu problemów z transferem, ponieważ istnieją rewelacyjne programy takie jak WiFi File Explorer, które umożliwiają przesyłanie plików szybciej i łatwiej niż przez bluetooth, niemniej jednak chciałbym zwrócić uwagę na niepokojący trend we współczesnej elektronice użytkowej polegający na tym, że producenci w coraz bardziej drastyczny sposób zaczynają ograniczać to, jak klient może używać ich produktu.

PS. Nie czuję się aż tak bardzo poszkodowany. Podobno konkurencja spod znaku jabłka też nie potrafi przesyłać plików przez bluetooth.