VMware Player 3 – w pełni funkcjonalny program do wirtualizacji

Deklarowałem się, że nie będę podawać na blogu news’ów, ale ta informacja jest dosyć istotna dla osób korzystających z wirtualizacji, a nie została zauważona w żadnym z serwisów, które śledzę.

Od ok. 2 lat używam i polecam znajomym program Sun Virtualbox. Jest to narzędzie darmowe posiadające wszystkie niezbędne funkcje. VMware Player do wersji 3 był programem pozwalającym jedynie na uruchamianie istniejących maszyn, a nie ich tworzenie. Natomiast od wersji 3 wprowadzono również możliwość tworzenia nowych maszyn. Oznacza to, że do grupy darmowych, w pełni funkcjonalnych programów można zaliczyć również VMware Player’a. Różnicą w stosunku do płatnego Workstation jest brak możliwości tworzenia migawek (swoją drogą pamiętam, że w Workstation kiedyś dawno temu też tego nie było) oraz brak jakichś mało użytecznych dla skromnego użytkownika funkcji do pracy w grupie.

Testowałem VMware Player na razie tylko w wersji dla systemu Linux i w moim odczuciu działa znacznie wydajniej od Sun Virtualbox’a. Przykładowo odtwarzanie filmów z Youtube działa (system gościa to Windows) całkowicie płynnie, czego o maszynie w Virtualbox powiedzieć nie można. Zapewne dzięki wsparciu dla przyspieszenia sprzętowego w wyświetlaniu grafiki.