Realna alternatywa dla GG: Facebook?

Pisałem już na blogu o tym, że nie lubię GG. Nie jest to opinia umotywowana typowo polską skłonnością do narzekania na wszystko. Uważam, że trudno jest lubić program służący do komunikacji w czasie rzeczywistym, który:

 • Wyświetla irytujące, nachalne reklamy we wszystkich możliwych miejscach (sugeruję umieszczanie reklam dodatkowo również pomiędzy znakami przesyłanych wiadomości, bo tam ich jeszcze nie było)

 • Ma interfejs przeładowany bezużytecznymi funkcjami (ktoś wie do czego służy GG Rodzina albo GG Zamawianka? Ja nie wiem i ta wiedza nie jest mi do szczęścia potrzebna)

 • Ma po prostu źle wykonane archiwum. Przynajmniej u mnie czas załadowania się archiwum to kilkanaście sekund przy pełnym obciążeniu procesora. Bez przesady - można to zrobić efektywniej

 • Potrafi od czasu do czasu nie dostarczyć wysłanej wiadomości

 • Może się pochwalić jakże bogatym zbiorem wyników po wpisaniu w Google: gg cenzura. Niestety istnieją zaobserwowane przypadki blokowania treści przesyłanych przez sieć GG

W mojej ocenie zarzuty te (w szczególności dwa ostatnie) są dyskwalifikujące dla tego programu jako rozwiązania typu instant messaging.

Szeroko stosowanym i polecanym przez profesjonalistów rozwiązaniem jest dowolny program korzystający z protokołu XMPP zwanego dawniej Jabber:

 • Jest to standard otwarty, tzn. nie należy do żadnej firmy i każdy może “postawić” swój serwer tego protokołu

 • Zmierza w stronę oficjalnego standardu internetowego RFC

 • Istnieje bardzo dużo programów do jego obsługi, wybór jest ogromny

 • Jest sprawdzony i niezawodny

 • Jest darmowy i niekomercyjny

 • Ma szereg funkcji niedostępnych w GG

 • Nie istnieje przykra konieczność poddawania się kaprysom firmy produkującej program np. zmuszanie do aktualizacji, zmuszanie do oglądania reklam, zmuszanie do korzystania z programu w taki sposób, jaki wymyślą sobie wizjonerzy firmy. W przypadku XMPP korzystamy z takiego programu, jaki nam się podoba

Niestety główna zaleta GG jest jednocześnie główną wadą XMPP/Jabbera: baza użytkowników. Co z tego, że ja bym go chętnie używał skoro musiałbym rozmawiać chyba sam ze sobą? Zwykli użytkownicy komputerów niestety o nim nie słyszeli i korzystają z GG, bo jak wiadomo z GG korzystają wszyscy. W lutym br. Facebook wykonał moim zdaniem niezwykle trafną operację, która może coś w tej dziedzinie zmienić, a mianowicie:

Facebook udostępnił dla każdego użytkownika serwisu konto na swoim własnym serwerze XMPP. Rozmowy prowadzone w ten sposób są tym samym, co dostępny w serwisie chat tzn. możemy używać do rozmowy chatu lub swojego ulubionego programu obsługującego XMPP. Korzyści są na przykład takie:

 • Aby rozpocząć korzystanie nie trzeba zakładać żadnego konta. Wystarczy wybrać program, ja polecam Pidgin

 • Konfiguracja jest trywialna. Wystarczy jako serwer (dla konta XMPP, w Pidginie pod nazwą “domena”) wpisać w programie chat.facebook.com, podać nazwę użytkownika i hasło a w opcjach zaawansowanych odznaczyć szyfrowanie SSL (niestety nieobsługiwane) i to wszystko

Od tego momentu można korzystać z chatu FB w swoim ulubionym programie. Konto XMPP jest niezależne od zalogowania w serwisie Facebook. Można mieć jednocześnie otwarty Pidgin oraz przeglądarkę ze stroną FB. Widać, że zmiany (dostępność znajomych) pojawiają się szybciej w programie niż na stronie. Ponadto można również korzystać z programów na telefony komórkowe np. Parlingo.

Facebook załatwia nam problem tego, że z XMPP korzysta mało użytkowników, czyli likwiduje jego największą wadę. Gdyby poinformować użytkowników Facebook’a, że w ten sposób mogą wykorzystać swoje konto, do tego, aby mieć pełnowartościowy, lepszy od GG komunikator to myślę, że coraz więcej osób mogłoby zrezygnować z wątpliwych usług żółtego słoneczka.