Ipla – program do oglądania telewizji

Ostatnio miałem okazję przetestować aplikację Ipla służącą do oglądania materiałów wideo. Jest to darmowy program za pomocą którego mamy możliwość oglądania materiałów zgromadzonych w katalogu Ipla (można oglądać tylko to co jest dostępne w katalogu, Ipla nie jest odtwarzaczem wideo). Użytkownicy konta płatnego mają możliwość oglądania kilku dodatkowych kanałów, w tym takich, które są transmitowane na żywo jak. np Polsat News; oraz mogą oglądać wideo w wyższej jakości. 

Sama aplikacja jest wykonana solidnie, działa bez problemów na koncie zwykłego użytkownika w systemie Windows (jak wspominałem, z tym bywa różnie). Odtwarzanie przy najwyższej jakości pobiera dane z prędkością ok. 140 KB/s. Interfejs jest przejrzysty i łatwy w obsłudze, sprawia wrażenie dobrze zaprojektowanego - łatwo i szybko można zorientować się w dostępnych opcjach oraz hierarchii nagrań wideo.

Użytkownik ma do dyspozycji 5 kategorii tematycznych: seriale, rozrywka, wiadomości, sport. Można obejrzeć odpowiednio np. konkretny odcinek serialu (liczba materiałów wideo w kategorii seriale jest chyba największa), nagranie występu kabaretu, materiał z wiadomości Polsat, skróty meczów. Jest dostępna wyszukiwarka - co znacznie ułatwia odnalezienie danego materiału. Z pewnością wiele osób zada w tym momencie pytanie: co jest lepszego w korzystaniu z takiego oprogramowania od ręcznego wyszukiwania wideo np. w youtube i oglądania w przeglądarce? Moim zdaniem program jest z pewnością lepszy:

  • Nie mamy denerwującego ograniczenia długości materiału jak w youtube

  • Jest to program, który służy tylko do oglądania wideo i do tego został zaprojektowany - transmisja wideo jest stabilna, nie zdarzają się zacinanie odtwarzania, można swobodnie “poruszać” się po całej długości nagrania, mamy do dyspozycji aż 3 poziomy jakości -  żadna z tych cech nie jest dostępna w przypadku oglądania filmów w przeglądarce.

  • Program posiada funkcjonalności społecznościowe -  jest wbudowany komunikator, lista znajomych, można dowiedzieć się kto również ogląda dany przekaz.

Moim zdaniem jest to rozwiązanie warte polecenia, aczkolwiek w sensie usługi chyba trochę “niedojrzałe”. Przede wszystkim baza nagrań jest (jeszcze) zbyt uboga. Producent chwali się dostępnością “tysięcy” odcinków seriali - i faktycznie fani głupkowatych polskich produkcji nie będą zawiedzeni - ale jeśli chodzi o ciekawsze i bardziej ambitne materiały to już pojawia się problem. Video On Demand, bo do tej kategorii zalicza swój program producent, zawsze kojarzył mi się z możliwością obejrzenia pełnometrażowego filmu - jest to coś, czego oczekiwałbym od płatnej wersji usługi. Liczba kanałów transmitowanych na żywo (dostępnych tylko w wersji płatnej) jest na dzień dzisiejszy również bardzo skromna.

Podsumowując myślę jednak, że jest to usługa warta zwrócenia uwagi - Video On Demand jest w Polsce raczej we wczesnej fazie rozwoju i zapewne będzie się coraz dynamiczniej rozwijał.  W Ipli jest spory potencjał, widać, że technicznie jest przygotowana bardzo dobrze i jeżeli rozwój pójdzie w kierunku powiększania oferty programowej to z całą pewnością będzie ona warta polecenia - myślę, że jest wielu użytkowników, którzy byliby gotowi skorzystać również z płatnej wersji po to, aby w naprawdę wygodny sposób obejrzeć sobie film.

IPLA