Gadżet wirtualnych pulpitów w systemie Windows

Istnieje dodatek do systemu Windows XP umożliwiający korzystanie ze znanych w systemach linuksowych wirtualnych pulpitów. Jest to narzędzie niezwykle praktyczne, ale mało znane. Narzędzie nazywa się Virtual Desktop Manager i wchodzi w skład Windows XP PowerToys. Do pobrania za darmo spod adresu http://www.microsoft.com/windowsxp/downloads/powertoys/xppowertoys.mspx

Podpowiem jeszcze możliwe “scenariusze” użycia tego narzędzia. Po zainstalowaniu, na pasku narzędziowym obok zegara, po kliknięciu PPM możemy wybrać pasek Desktop Manager. Obok zasobnika z zegarem pojawiają się wtedy takie przyciski:

MSVDM

Każdy z nich reprezentuje oddzielny wirtualny pulpit na którym możemy mieć odrębny zestaw otwartych okienek i tapetę. Osobiście mam pewne zastrzeżenia do sposobu przenoszenia okienek między pulpitami - trzeba zaznaczyć opcję Shared Desktops, kliknąć przycisk docelowego pulpitu i kliknąć okienko tak, aby nie było zwinięte do paska zadań. Wówczas po odznaczeniu Shared Desktops wybrane okienko zostaje na stałe w wybranym pulpicie i nie jest widoczne w innych. Każdy, kto korzysta z linuksa kojarzy zapewne, że w dowolnym środowisku graficznym jest to rozwiązane dużo lepiej poprzez prostą opcję w rodzaju “przenieś okienko x na pulpit y”.

Niemniej jednak za wygodę korzystania z 4 pulpitów warto znieść tę drobną niedogodność z przenoszeniem okienek. Osobiście wykorzystuję to narzędzie w ten sposób, że np. na pulpicie nr 1 mam otwartą przeglądarkę internetową, na 2 okienko z wirtualną maszyną, na kolejnym mam zawsze otwartą konsolę i menedżer plików z uprawnieniami administracyjnymi. Dzięki temu mam zawsze pod ręką najczęściej używane narzędzia i jednocześnie unikam bałaganu i chaosu spowodowanego niezdrową liczbą pootwieranych okienek.