Kopia zapasowa rejestru systemu Windows

W przypadku katastrofy systemu Windows istnieje pewne prawdopodobieństwo, że nieuruchamiający się system da się naprawić przywracając pliki rejestru z przygotowanej wcześniej kopii zapasowej. Istnieje pewien bardzo prosty, aczkolwiek mało znany sposób na wykonanie tej kopii: należy uruchomić narzędzie kopii zapasowej systemu Windows i zaznaczyć w okienku “Stan systemu”. Oprócz umieszczenia w pliku kopii zapasowej wszystkich najważniejszych plików systemowych, narzędzie to wykona również kopie plików rejestru i umieści ją w podkatalogu Repair katalogu z systemem Windows. Standardowo folder ten zawiera kopie rejestru wykonaną tuż po zainstalowaniu systemu, więc jej przywracanie będzie raczej mało pomocne.

Najprostszym sposobem na przywrócenie tak przygotowanej kopii jest moim zdaniem użycie specjalnej ratunkowej dystrybucji linuksa - System Rescue CD (swoją drogą zawiera ona bardzo dużo przydatnych narzędzi, m. in. znakomity menedżer partycji Parted). Po uruchomieniu tego linuksa na ekranie pojawiają się instrukcje co należy wpisać (jedno polecenie), aby uzyskać dostęp do partycji NTFS (używany jest ntfs-3g). Następnie przy pomocy na przykład Midnight Commandera można w prosty sposób przekopiować pliki rejestru z podakatalogu Repair do System32\config.

Kopie zapasowe rejestru przechowywane są również w katalogach roboczych usługi Przywracania Systemu. Traktuje o tym ten artykuł z bazy wiedzy Microsoft.

Moim zdaniem warto co jakiś czas uruchamiać narzędzie kopii zapasowej i wykonywać kopie “Stanu systemu”. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe (w stosunku do samego Przywracania Systemu, które nigdy nie spełniło swojego zadania i nie usunęło awarii w sytuacjach, które obserwowałem) możliwości naprawy systemu w razie wystąpienia awarii:

  1. Kopia plików najważniejszych plików systemowych, którą można przywrócić za pomocą samego narzędzia kopii zapasowej - o ile system da się uruchomić. Jest to kilkaset MB, więc spora część całego systemu i spora szansa na naprawienie awarii.

  2. Kopia plików rejestru którą możemy w łatwy sposób przywrócić ręcznie opisanym powyżej sposobem.

Bardziej zapobiegliwi użytkownicy mogą pokusić się również o wykonywanie kopii całego katalogu systemu Windows z poziomu System Rescue CD. Może być to rozsądne rozwiązanie gdy z pewnych przyczyn nie możemy sobie pozwolić na wykonanie obrazu całej partycji.