Rozszerzenia Firefoxa

Podczas kilku lat korzystania z tej przeglądarki napotkałem sporą liczbę różnych rozszerzeń. To właśnie w nich tkwi prawdziwy potencjał, ponieważ umożliwiają dostosowanie programu do własnych potrzeb niczym uszycie ubrania na miarę. Konkurencja w postaci Opery, Internet Explorer’a i Chrome pod względem przystosowalności i elastyczności wypada raczej kiepsko w porównaniu do Firefox’a. Oczywiście nie znaczy to, że uważam ww. programy za gorsze. W szczególności Opera i Chrome posiadają moim zdaniem bardzo istotne zalety: Opera - doskonała responsywność (nie chcę wypowiadać się o szybkości przetwarzania np. kodu JavaScript bo od tego są benchmarki, mam na myśli samą interakcję z programem), świetnie zaprojektowany interfejs i niewielkie zapotrzebowania na pamięć; Chrome - nowatorskie podejście do stron internetowych jako aplikacji - efektywne wykorzystanie wielordzeniowych procesorów dzięki dzieleniu kart na oddzielne procesy systemowe.

Wracając do Firefox’a, bardzo często widzę użytkowników posiadających “gołą” przeglądarkę. Dziwi mnie strasznie takie niewykorzystywanie możliwości, które są jak najbardziej w zasięgu ręki. Rozumiem, że przeglądanie gigantycznej liczby prawie 150 mln. (na dzień dzisiejszy) dostępnych pozycji może być przytłaczające. Sam poszukiwałem zestawień i recenzji, aby odszukać rozszerzenia, które są naprawdę wartościowe i przydatne. Postanowiłem utworzyć listę używanych przeze mnie rozszerzeń - są to pozycje sprawdzone, które od dłuższego czasu usprawniają moją pracę z przeglądarką. Każde z nich można odnaleźć po nazwie w wyszukiwarce na stronie http://addons.mozilla.org. Polecam.

Nazwa Opis
Adblock Plus Pozycja obowiązkowa. Usuwa reklamy ze stron internetowych, automatycznie aktualizuje się, umożliwia dodawanie własnych filtrów. Rozumiem model finansowania wielu serwisów, ale jestem zdania żeby odbiorcami infantylnych i uciążliwych animacji pozostali ci użytkownicy, którzy nie zadadzą sobie trudu zainstalowania tego dodatku :)
Add To Search Bar Umożliwia dodanie do paska wyszukiwarek dowolnej napotkanej na stronie wyszukiwarki.
Better Gmail 2 Jest to zestaw opcji konfiguracyjnych GMaila, w szczególności możliwość wyświetlania etykiet w postaci drzewiastej struktury.
Clone n Forget Usuwa z historii aktualną stronę.
Colorful Tabs Poszczególne karty mają różne kolory.
Download Helper Umożliwia pobranie wyświetlanego filmu np. z Youtube.
DownThemAll! Zaawansowany menedżer pobierania plików.
Enter Selects Miły dodatek powodujący, że naciśnięcie Enter’a podczas wpisywania adresu powoduje natychmiastowe przejście do pierwszego podpowiadanego adresu.
ErrorZilla Plus W przypadku gdy strona “nie działa” wyświetlane są dodatkowe opcje jak np. ping czy próba otwarcia z internetowego archiwum ostatniej kopii tej strony.
Fast Dial Wyświetla zestaw dużych ikon w nowo otwartej karcie/oknie, tak aby można było jednym kliknięciem przejść do najczęściej odwiedzanych stron.
FireGestures Jeden z dodatków obsługujących gesty. Pozycja absolutnie obowiązkowa. Gesty są moim zdaniem jednym z najbardziej udanych pomysłów w dziedzinie interfejsów graficznych w ogóle i w sposób niesamowity zmieniają sposób interakcji z programem (nawet jeśli na co dzień pamięta się i używa jedynie kilku).
Flagfox Wyświetla flagę kraju w którym znajduje się serwer z aktualnie przeglądana stroną.
Forecastfox Powszechnie znany dodatek wyświetlający (całkiem dobrą) prognozę pogody.
Google Toolbar Dodatkowy pasek z dodatkowymi funkcjami od Google
GreaseMonkey Rozszerzenie umożliwiające dodawanie “podrozszerzeń” - skryptów zmieniających wygląd stron internetowych. Istnieją skrypty np. poszerzające widok map Google czy kolorujące pozycje Google Readera.
Open IT Online Otwiera od razu w przeglądarce pobierane pliki Microsoft Office.
Read It Later Zaznaczenie strony do przeczytania później.
Tamper Data Podgląd nagłówków HTTP.
Tweak Network Zaawansowane opcje sieciowe
Ubiquity W zasadzie temat na oddzielny wpis. Potężny dodatek umożliwiający wydawanie komend przeglądarce w specjalnym wierszu poleceń.
URL Fixer Poprawia literówki we wpisanym adresie
XMarks Pozycja obowiązkowa. Doskonałe narzędzie do synchronizacji między komputerami i wykonywania kopii zapasowej zakładek.