Zarządzanie telefonem z poziomu komputera

Zagadnienie dotyczy sposobów w jaki z poziomu komputera możemy edytować kontakty i kalendarz w telefonie komórkowym. Zalety takiego rozwiązania są oczywiste: widok na całym ekranie jest bardziej przejrzysty i pozwala “ogarnąć” więcej, możliwość zrobienia kopii zapasowej na wypadek utraty danych lub przypadkowego skasowania, współdzielenie danych z innymi użytkownikami etc.

Nie będę rozpisywać się na temat wad i zalet oprogramowania do telefonów z którym miałem do czynienia. Postaram się streścić to w kilku zdaniach. Program dostarczany za darmo do telefonów Nokia mówiąc delikatnie nie spełnia swojego zadania i ma małe możliwości (kontakty widoczne jako pliki w oknie “Mój komputer”?), oprogramowanie firm trzecich jest po pierwsze płatne, po drugie albo coś w nim nie działa albo czegoś brakuje. Po rozpoznaniu kilku tego typu narzędzi stwierdziłem, że nie tędy droga i więcej nie będę zagłębiać się w tego typu oprogramowanie.

Najciekawszym rozwiązaniem okazały się darmowe internetowe usługi synchronizacji przez SyncML. Jest to standard obsługiwany przez większość telefonów, więc korzystać może praktycznie każdy. Wygląda to w ten sposób, że po założeniu konta albo dostajemy sms’s z konfiguracją do telefonu albo jesteśmy instruowani co i gdzie wpisać do telefonu, żeby zaczęło działać. Po udanym skonfigurowaniu wybiera się w telefonie opcję synchronizacji, następuje transfer jedynie kilkudziesięciu KiB i możemy edytować swoje dane z poziomu przeglądarki internetowej na naszym koncie i dokonywać synchronizacji z telefonem. Synchronizacja działa w obie strony i przepisuje zmiany z tego miejsca (telefon, konto w serwisie) w którym dane są najbardziej aktualne (trzeba zadbać o poprawne ustawienie stref czasowych). Należy więc uważać na próbę synchronizacji pustego zbioru, bo o ile nie jest to pierwsza synchronizacja a skasowanie nastąpiło później niż edycja w drugim miejscu to w tym drugim miejscu też nastąpi skasowanie - ponieważ zostanie uznane za stan najbardziej aktualny.

Do synchronizacji kontaktów używam mobical.net

Mobical

 

Natomiast do kalendarza scheduleworld.com, którego największą zaletą jest możliwość synchronizacji z Google Calendar co w konsekwencji daje możliwość synchronizacji tego ostatniego z telefonem komórkowym (bardzo przydatne).

Mobical

Na koniec kilka uwag:

  • Słyszałem o podobnej usłudze SyncML oferowanej przez samego Google. Tyle tylko, że dla telefonów Nokia nie jest obsługiwany kalendarz

  • Program CalSyncS60 dla Symbiana służący do synchronizacji z kalendarzem Google chociaż wygląda na dobre narzędzie, nie działa prawidłowo na dzień dzisiejszy, więc go nie polecam

  • Inna usługa tego typu jak GooSync w wersji darmowej ma poważne ograniczenia - synchronizacja kalendarza tylko na 30 wprzód

  • Nie wspominałem o oprogramowaniu dla aparatów SonyEricsson ponieważ interesuje mnie tylko Nokia. Niemniej jednak podobno znakomitą aplikacją dla tych telefonów jest MyPhoneExplorer.

  • Jako ciekawostkę podaję, że firma Microsoft oferuje darmowe narzędzie do wykonania kopii zapasowej całego telefonu - Phone Data Manager.

  • Owszem, wiem że ScheduleWorld obsługuje też kontakty, a MobiCal obsługuje też kalendarz :). Używam obu ponieważ MobiCal znalazłem jako pierwszy i się przyzwyczaiłem, natomiast ScheduleWorld współpracuje z Google a Mobical nie.