Napisz 100 razy

W czasach dzieciństwa zdarzało się być terroryzowanym przez niekoniecznie kompetentne nauczycielki poleceniami w stylu “za karę napisz w zeszycie X razy…”. Dynamiczny rozwój tzw. Web 2.0 oraz rozmaitych usług i aplikacji webowych niewątpliwie stwarza użytkownikom ogromne możliwości. Gdy natknąłem się na poniżej prezentowaną stronę pomyślałem, że trochę żałuję, że te możliwości nie były dostępne gdy byłem dzieckiem :)

Zasadniczo nie mam zamiaru prezentować na blogu startup’ów (modne ostatnio słowo), ponieważ robią to już inni blogerzy - ale strona yourfonts.com spodobała mi się wyjątkowo.

Chodzi o to, że możemy naprawdę łatwo stworzyć czcionkę z naszym własnym odręcznym pismem. Strona udostępnia specjalny szablon, który należy wydrukować a następnie pracowicie wypełnić pisanymi literkami uważając na zaznaczone linijki. Gotowy szablon skanuje się w rozdzielczości 300 dpi i wgrywa na stronę. Po chwili otrzymujemy plik z czcionką w formacie TTF.

Z pewnością można wymyślić wiele mniej lub bardzie poważnych zastosowań posiadania własnej czcionki. Ja pomyślałem na razie o jednym, całkiem sensownym - czasem może zajść potrzeba oszacowania ile stron zajmie dany tekst pisany odręcznie.

Font

PS. Istotną może być informacja, że rozmiar wyglądający jak oryginał to w moim przypadku wyszło 18pt.